Kvetiny.net
Hotové květiny . Připravené dárkové kytice .Řezané květiny . Vyberte si květinu .Dopravné .Přání ke květině .
Informace o novinkách a akcích přímo na e-mail.
Proč nakupujete přes internet?

Je to bezstarostí
Je to bezstarostí [41%] Je to bezstarostí [41%]Je to bezstarostí [41%]
Je to levnější
Je to levnější [29%] Je to levnější [29%]Je to levnější [29%]
Mám jiný důvod
Mám jiný důvod [31%] Mám jiný důvod [31%]Mám jiný důvod [31%]

Celkem 16 960 hlasů
Vyberte si květinu

Vyberte si květinu

Zvolte z jakých květů se bude kytice skládat Zvolte typ kytice, barvu květů, případně další doplňky

[17.10.2009]

péče o květiny

  Jak pečovat o řezané květiny

 1. Při nákupu květin je třeba si všimnout vybarvení poupat. Jejich barva svědčí o odpovídajícím rozvinutí květů.
 2. Doporučujeme chránit květiny - zabalit je během přenášení z místa na místo.
 3. Květiny po přinesení domů doporučujeme co nejrychleji vložit do vody, aby se plně nasytily.
  Vždy vkládejte květiny do čisté, umyté nádoby.
 4. Doporučujeme přidávat řezaným květinám výživu, což jim umožní zachovat svěžest a dobrou kondici.
 5. Před vložením květin do vázy je třeba jim ostrým nožem  seříznout stonky.
  Stonky neodlamujte ani netrhejte, dokonce ani ty, které jsou již zdřevnatělé.
 6. Postarejte se, aby listy nebyly v kontaktu s vodou, protože jinak se voda rychle znečistí a bude to mít vliv na rychlejší stárnutí rostlin.
 7. Do vázy průběžně doplňujte vodu.
 8. Na noc je lepší umístit květy na chladném místě.
 9. Neumisťujte květiny na přímé slunce nebo do průvanu.
 10. Květiny, které obsahují mléčnou šťávu např. narcisy, máky je třeba ošetřit odpovídajícím způsobem, aby šťáva byla odstraněna. Teprve později se z nich dají dělat míchané kytice s jinými druhy.

 
 

   

Alstroemeria
Nekupujte alstroemerie příliš zavinuté. Nejvíce vyvinutá poupata musí být již dobře vybarvená. Příliš nevyvinutá poupata totiž správně nerozkvetou. Listy typu Orchid se snadno pomačkají. Optimální uchovávací teplota: 2-10 °C.

Anthurium
Anturie jsou velmi citlivé na chladno. Nejideálnější uchovávací teplota je nad 15°C. Poškození chladnem se projeví modrým zabarvením. Následkem toho je kratší životnost. Zacházejte s anuriemi velmi opatrně. Naražená místa totiž později zčernají.

Anemone
Jakmile obdržíte sasanky, odřízněte kousek stonku a eventuálně odstraňte obal. Poté dejte květiny do vody se správnou koncentrací výživy pro řezané cibulnaté květiny. Květiny se musí uchovávat pokud možno co nejsvisleji. Jestliže sasanky delší dobu leží, může se stát, že většina stonků poroste nakřivo.
Aby se omezil růst stonků, musí se sasanky uchovávat při nízké teplotě. Doporučuje se dodržovat teplotu 2°C. Životnost sasanek je asi tak jeden týden. Tato doba je kratší než se v průměru od řezaných květin očekává. Naproti tomu však není zapotřebí žádné mimořádné péče; květy snadno rozkvetou.

Bouvardia
Ihned po dodání nechejte květiny několik hodin
aklimatizovat. Bouvardie jsou velmi citlivé na vysušení a proto je vždy uchovávejte ve vodě. Jestliže zpracováváte bouvardie bez jiných květin, použijte speciální výživy pro bouvardie. Jestliže zpracováváte květiny do smíšené kytice, použijte všeobecné výživy pro řezané květiny. V zimě stačí jen poloviční množství výživy. Při plné dávce může dojít ke spálení listů.
Bouvardie jsou obzvláště citlivé na etylenový plyn. Optimální uchovávací teplota: 8-10 °C. Nesmějí být v průvanu.

Gladiolus
Při nákupu dávejte pozor na to, aby spodní poupata byla zbarvená. Uchovávejte (a převážejte) mečíky vždy ve svislé poloze; vršky těchto květin rostou ve směru světla a rostly by jinak nakřivo. Uchovávejte mečíky vždy ve vodě. Optimální uchovávací teplota: 8-10 °C.

Gerbera
Po dodání uchovávejte krabice spodní částí nahoru ve spojitosti s dalším růstem stonků. Stonky co nejrychleji šikmo seřízněte, zavěste je do čisté vody a nechejte je minimálně 4 hodiny nasávat vodu. Jakmile jsou stonky tvrdé, můžete květiny zpracovat. Jestliže nepřijmou dostatek vody, doporučuje se zpracovat květiny pomocí drátu. Optimální uchovávací teplota: 2-5 °C.

Hippeastrum
Hvězdník se uchovává na sucho nebo v čisté vodě. Použijte vysoké vázy. Předejdete tak "podlamování" stonků. Po několika dnech znovu šikmo odřízněte stonky. Předejde to vylučování slizu ze stonku.
Sliz totiž omezuje správný příjem vody. Optimální uchovávací teplota: 5-10 °C. Uchovávání při příliš nízké teplotě (nižší než 5°C) může u červených druhů způsobit zabarvení. Většinou to trvá několik dnů, než květy rozkvetou. Počítejte s tím, použijete-li těchto květin na zpracování a úpravu v miskách (s použitím "ježka" nebo "tvrdé pěny" na vpichování).

Hyacinthus
Na rozdíl od jiných květin se u hyacintů stonky nesmějí odřezávat. Tyto květiny obdržíte s kouskem cibulky na spodní části stonku. Neodstraňujte tuto cibulku, je nezbytná pro příjem vody. Stonek i cibulku opláchněte čistou vodou. Optimální uchovávací teplota: 2-5 °C.

Iris
jestliže jsou kosatce bez vody, má to negativní vliv na jejich rozkvétání. Proto se musí co nejrychleji po odříznutí kousku stonku (suchých konců) vložit do studené vody. Voda o teplotě kolem 2 °C se postará o lepší rozkvět této květiny. Avšak takovou studenou vodu nemůžete napustit z vodovodního kohoutku. Aby se tedy získala tato nízká teplota, můžete nejdříve postavit vázy s vodou do chlazené místnosti. Anebo se mohou do vody přidat kostky ledu. Kosatce jsou náchylné na napadení botrytidou.
Květinář tomu zabrání tím, že uchovává kosatce v místnosti, kde je teplota mezi 2-8 °C a to v kbelíku s vrstvou vody vysokou pouze 5 cm. Listy se tak nedostanou do vody a suchý list nebude tak rychle napaden. Kosatce se mohou uchovávat v chlazených místnostech, ale přednost se dává chladným místům. Jestliže se přemístí z chlazené místnosti na (teplé) místo, je možné, že na květinách dojde ke kondenzaci a objeví se botrytida.
Kosatce nejsou citlivé na bakterie. Přece jen je však rozumné přidat do vody výživu pro řezané květiny. Cukry obsažené v této výživě mají kladný vliv na rozkvět. Při nákupu dejte pozor na to, aby květy ukazovaly minimálně 3 cm barvy.

Lilium
Aziatické hybridy jsou citlivé na etylen. Vyhněte se etylenovým zdrojům jako zrajícímu ovoci a výfukovým plynům. Pyl uvízlý na šatech odstraníte jednoduše pomocí lepící pásky.

Matthiola - fiala
jestliže jsou na stoncích viol ještě kořeny, odřízněte je. Zabráníte tak mimořádnému znečištění vody. Poté se musí dát květiny do vody, do které se přidá výživa pro řezané květiny. I když jsou květiny dodány bez kořenů, musí se po obdržení znovu seříznout. Doporučuje se vyměňovat denně vodu, protože stonky vylučují sliz. Používejte čistých váz či kbelíků. Předejde se tak nežádoucímu růstu bakterií.
Violy se mohou zpracovat do jedné kytice ve třech až čtyřech barvách a mohou se
kombinovat i s jinými letními květinami. Kombinace s růžemi nebo gerberami se však nedoporučuje kvůli citlivosti těchto květin na bakterie. Viola je citlivá na etylen. Dbejte tedy na to, aby se květiny nedostaly do blízkosti zrajícího ovoce, zeleninových plodů a výfukových plynů. Optimální uchovávací teplota: 8-10 °C.

Narcissus
Kupujte narcisy s dostatečně vyvinutými poupaty. Dávejte pozor na to, zda jsou poupata dostatečně vyrostlá a zda již praskla tenká povrchová vrstva květu. Narcisy vylučují sliz, který je škodlivý pro většinu jiných květin. Uchovávejte narcisy odděleně a dbejte na to, aby se nedostaly žádné jiné květiny do vody, ve které byly narcisy.
Budete-li přece jen kombinovat narcisy s tulipány, existuje speciální výživa na řezané květiny, která se postará o lepší rozkvět a zároveň působí neutrálně na narcisový sliz. Narcisy můžete také nechat nejdříve 24 hodin ve vodě jen samotné, aby se "vypotily" a teprve potom je kombinovat s jinými květinami. Optimální uchovávací teplota: 2-5 °C.

Nerine
Při nákupu dejte pozor na to, aby byla poupata dostatečně vyvinutá. První poupě květinového okolíku by se mělo právě otevřít.  Jestliže budeme květiny uchovávat, nesmí být teplota v chlazené místnosti příliš nízká. Nejlepší uchovávací teplota je 10 °C. Při teplotě kolem 2°e se objeví modré zabarvení. Kromě toho schnou při nízké teplotě okraje květů. Květiny s modrým nádechem a zaschlými okraji nejsou moc velkou okrasou.

Orchidee
Orchideje jsou citlivé na změny teploty. Nejlepší uchovávací teplota pro tyto květiny je 8-10 °C. Vyhýbejte se etylenovým zdrojům jako jsou zrající ovoce nebo výfukové plyny. Nepůsobí příznivě na stav orchidejí.

Rosa
Nekupujte růže příliš zelené. Poupata musí být již trochu rozkvetlá. Trny nemusíte odstraňovat. Optimální uchovávací teplota: 2-5 °C.

Tulipa
Při nákupu tulipánů musí být vidět barva. Tulipány s příliš nevyvinutými poupaty se ve váze nerozvinou. Jestliže tulipány začnou viset, znovu šikmo odřízněte stonky a zabalte je pevně do papíru. Vložte je do kbelíku s čistou vodou a postavte kbelík na chladné místo. Za několik hodin jsou tulipány opět vzpřímené. Optimální uchovávací teplota: 2-5 °C.


V košíku : nemáte zboží
Vyberte si květinu

Vyberte si květinu

Zvolte z jakých květů se bude kytice skládat Zvolte typ kytice, barvu květů, případně další doplňky

[17.10.2009]

Grand PrixGrand Prix

cena: 75 Kč

15 tulipánů15 tulipánů a srdce

cena: 1 185 Kč

1 slunečnicebohatě zdobená slunečnice

cena: 498 Kč
ShopSys
aplikace pro internetové obchody
W3C HTML4.01 Valid
© copyright 2006 - 2019 kvetiny.net